Pogosta vprašanja in odgovori

Nov tarifni sistem za elektriko 2024

Osnove novega sistema

Na kaj se nanaša nov tarifni sistem?

Nov tarifni sistem se nanaša samo na omrežnino. Glede obračunavanja električne energije uporabnikom svetujemo, da se obrnejo na svojega dobavitelja električne energije.

Preberite več
Kaj je pravna podlaga za nov tarifni sistem?

S strani Agencije za energijo je bil 25. 11. 2022 sprejet Akt o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje (Uradni list RS št. 146/22), ki je podlaga za uvedbo novega tarifnega sistema. Kasneje so bile sprejete še spremembe in dopolnitve Akta.

Preberite več
Čemu je namenjena omrežnina?

Omrežnina je namenjena pokrivanju stroškov sistemskega operaterja za vzdrževanje, delovanje in razvoj sistema ter pokrivanju stroškov za sistemske storitve. Te vključujejo izravnavanje nihanj moči, regulacijo napetosti in jalove moči ter angažiranje zagona agregatov brez zunanjega napajanja.

Preberite več
Kdaj prične veljati nov tarifni sistem?

Novi tarifni sistem prične veljati 1. oktobra 2024. Obračun bo temeljil na 15-minutnih vrednostih, po petih dnevnih časovnih blokih, dveh sezonah in sistemom "dogovorjene moči" ter z obračunom "presežne moči" v skladu z novo metodologijo za obračun omrežnine.

Preberite več
Kaj so nove uporabniške skupine?

Pri obračunavanju omrežnine se bo upoštevala uvrstitev uporabnika sistema v uporabniško skupino, ločeno za vsako prevzemno-predajno mesto:

  • 0 – uporabniki sistema priključeni na NN izvod nazivne napetosti 400/230 V
  • 1 – uporabniki sistema priključeni na NN na zbiralnici NN v TP SN/NN
  • 2 – uporabniki sistema priključeni na SN izvod nazivne napetosti 35, 20 in 10 kV
  • 3 – uporabniki sistema priključeni na SN na zbiralnici SN v RTP VN/SN
  • 4 – uporabniki sistema priključeni na VN izvod nazivne napetosti 400, 220 in 110 kV

Preberite več

Časovni bloki

Koliko časovnih blokov bo v enem dnevu?

V posameznem dnevu nastopijo trije različni časovni bloki. Najdražji je časovni blok 1, ta se pojavi le v višji sezoni, najcenejša je uporaba omrežja v časovnem bloku 5, ki nastopi le v nižji sezoni.

Preberite več
Kdaj bo višja sezona, kdaj bo nižja sezona?

Višja sezona je novembra, decembra, januarja in februarja. Nižja sezona je marca, aprila, maja, junija, julija, avgusta, septembra in oktobra.

Preberite več

Obračunska moč

Kaj je po novem obračunska moč?

Obračunska moč uporabnika sistema predstavlja dogovorjeno obračunsko moč (ki je določena vnaprej) in presežno obračunsko moč (ki je izmerjena moč odjema nad dogovorjeno obračunsko močjo). Za merilna mesta brez 15 minutne registracije porabe električne energije, obračunsko moč predstavlja vrednost, ki je skladno z Aktom določen odstotek glede na priključno moč odjema uporabnika sistema.

Preberite več
Kaj je dogovorjena moč?

Dogovorjena moč pomeni vnaprej določeno obračunsko moč uporabnika sistema, ki ne sme biti večja od priključne moči iz soglasja za priključitev. Priključna moč iz soglasja za priključitev za potrebe določitve obračunske moči pomeni tudi moč, določeno z dejanskim omejevalcem toka na prevzemno-predajnem mestu.

Preberite več
Kaj pomeni »Faktor presežne moči«?

Faktor presežne moči spodbuja uporabnika sistema, da dogovorjeno obračunsko moč za naslednje obdobje določi na način, da odraža pričakovano realno obremenitev svojih uporabniških naprav. Elektrooperater pri obračunu omrežnine za presežno obračunsko moč upošteva ta faktor, ki se lahko razlikuje glede na časovni blok in uporabniško skupino.

Preberite več
Kako se bo obračunavala obračunska moč pri samooskrbah?

Obračunavanje obračunske moči pri samooskrbah je odvisno od tega ali ima vzpostavljene 15 minutne meritve in registracijo teh meritev pri distributerju. V primeru 15 minutnih meritev se bo obračunska moč obračunavala kot dogovorjena in presežna moč. Če 15 minutne meritve niso vzpostavljene se bo obračunska moč obračunavala glede na odstotek priključne moči, kot je določeno v Aktu.

Preberite več
Želimo začasni priklop (začasno SZP), kako se bo obračunavala omrežnina?

Za začasne priklope se omrežnina obračuna z dodatnim faktorjem doplačila, ki je odvisen od trajanja začasne uporabe sistema. Faktor doplačila se giblje od 2,35 za obdobje do 3 mesecev do 1,32 za obdobje daljše od 6 mesecev. Natančen izračun je določen v 17. členu Akta.

Preberite več

Vpliv na uporabnike

Ali se z uvedbo novega tarifnega sistema spremeni moja priključna moč?

NE. Vaša priključna moč ostaja nespremenjena. Nov tarifni sistem prinaša dogovorjeno in presežno moč, ki sta povezani z načinom obračuna omrežnine, ne pa s samo priključno močjo.

Preberite več
Ali naj spremenim s strani distributerja predlagano dogovorjeno obračunsko moč?

To je odvisno od vašega režima odjema v prihodnosti ter od cen omrežnine. Če ste uporabnik s priključno obračunsko močjo nad 43 kW, za vas ne velja prehodno obdobje in se vam bo presežna moč pričela obračunavati od 1. 10. 2024 dalje. Če ste uporabnik s priključno obračunsko močjo do vključno 43 kW, za vas velja prehodno obdobje do 30. 9. 2026.

Preberite več
Kaj je aktivni uporabnik oz. odjemalec?

Po 4. členu Zakona o oskrbi z električno energijo (ZOEE) "aktivni odjemalec" pomeni končnega odjemalca ali skupino končnih odjemalcev, ki delujejo skupaj, ki porablja ali shranjuje električno energijo, proizvedeno na njegovih lokacijah znotraj omejenih območij ali na drugih lokacijah, ali ki prodaja energijo, ki jo sam proizvede, ali sodeluje v programih prožnosti ali programih energetske učinkovitosti, če te dejavnosti niso njegova osnovna gospodarska ali poklicna dejavnost.

Preberite več
Merilna oprema za aktivnega uporabnika?

Distribucijski operater na podlagi pisne zahteve končnega uporabnika in ustreznega dokazila o aktivnem odjemu zagotovi ustrezne pogoje za izvajanje aktivne vloge. To vključuje namestitev ustrezne merilne naprave v roku 45 dni od prejete zahteve in vključitev uporabnika v obračun omrežnine na podlagi 15-minutnih meritev s prvim dnem naslednjega koledarskega meseca po namestitvi merilne opreme.

Preberite več

Meritve in podatki

Kako se določi izmerjena moč?

Pri uporabniku sistema, ki ima merilno napravo za evidentiranje 15-minutne meritve porabe električne energije, se moč v kW za vsak 15-minutni interval določi kot kvocient v tem intervalu ugotovljene porabljene energije, izražene v kWh in trajanja 15-minutnega intervala, izraženega kot 0,25 ure.

Preberite več
Kateri podatki se nadomeščajo?

Obračunska moč se določa glede na razpoložljive meritve (ni nadomeščanja). Prav tako se za izračune dogovorjenih obračunskih moči ne uporabljajo nadomeščene vrednosti. Za obračun energije po časovnih blokih morata biti izpolnjena dva pogoja: 90 % polnost podatkov in razpoložljivo začetno in končno števčno stanje.

Preberite več
Kako se bo ugotavljal delež manjkajočih meritev?

Pri številu pridobljenih vrednosti iz števca glede na število vseh 15 minutnih vrednosti se upoštevajo samo dejansko pridobljene vrednosti. Če je nadomeščenih vrednosti več kot 10 %, se izvede obračun energije po VT/MT oz ET. Odstotek polnosti profila se ugotavlja v trenutku izdelave obračuna.

Preberite več
Za ugotavljanje presežne obračunske moči se bodo upoštevala samo izmerjeni podatki, ne pa tudi nadomeščeni?

Da, za ugotavljanje presežne obračunske moči nad dogovorjeno obračunsko močjo se uporabljajo samo dejansko pridobljene vrednosti.

Preberite več
Kakšen je čas hrambe merilnih podatkov?

Čas hrambe 15 minutnih podatkov in dnevnih števčnih stanj je za merilna mesta ostalega odjema 5 let po poteku leta, v katerem so nastali, za merilna mesta gospodinjskega odjema pa 3 leta. Čas hrambe končnih obračunskih odbirkov in končnih odbirkov odstranjenega in novo nameščenega števca iz tabele odbirkov je nedoločen čas.

Preberite več

Moj Elektro

Kaj je Moj Elektro?

Moj Elektro je brezplačen enoten spletni portal za dostop do merilnih podatkov. Uporabnik lahko na enem mestu dostopa do vseh svojih merilnih podatkov, tudi če ima več merilnih mest na različnih elektrodistribucijskih območjih ali mu električno energijo dobavljajo različni dobavitelji.

Preberite več
Kaj bo možno videti preko Moj Elektro?

Preko Moj Elektro bo mogoče videti podrobne obračunske merilne podatke na 15-minutni ravni, informacije o dogovorjeni obračunski moči in prekoračitvah dogovorjene moči, ter podajati zahteve za spremembo dogovorjene obračunske moči.

Preberite več
Ali lahko v Moj Elektro spremljam porabo električne energije po časovnih blokih in tarifah?

Da, preko Moj Elektro bo omogočen dostop do podrobnih obračunskih merilnih podatkov na 15-minutni ravni, v obsegu, ki uporabniku omogoča preverjanje izdanega računa. Podatke je za namene obdelav možno tudi izvoziti. Prikazujejo se obračunski podatki, pri čemer so nadomeščeni posebej označeni kot nadomeščen.

Preberite več
Ali Moj elektro prikazuje merilne podatke v realnem času?

Ne. Merilni in obračunski podatki se prikazujejo z enodnevnim zamikom (Dan – 1).

Preberite več

Imate vprašanje?

Naši strokovnjaki so vam na voljo za vsa dodatna vprašanja in pojasnila. Ne oklevajte nas kontaktirati.

Pišite na [email protected]